Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна?
Светът като че ли е застинал в очакване на първите стъпки на Доналд Тръмп като президент на Съединени американски щати и вероятни последствия за страната и целия свят.
Войната на Русия против Украйна очевидно ще се трансформира в една от главните точки във външнополитическата стратегия на новия американски президент. Още по време на предизборната акция Тръмп обеща да приключи войната " в границите на 24 часа ", в случай че завоюва изборите. Въпреки че след избирането си Тръмп не е повтарял сходни думи, бъдещият му специфичен делегат за Украйна и Русия Кийт Келог изрази вяра, че войната може да бъде прекъсната в границите на първите 100 дни след встъпването в служба на Тръмп.
Самите украинци явно считат, че успеха на Тръмп на президентските избори в Съединени американски щати доближава края на военните дейности.
Според изследване на Киевския интернационален институт по социология (КМИС), извършено през декември предходната година, 45% от украинците считат, че успеха на Тръмп доближава " ненапълно " или " доста " края на войната. Само 14% от украинците са уверени, че резултатът от изборите в Съединени американски щати ги отдалечава от прекратяването на огъня, написа " Дойче Веле ".
Тръмп желае договаряния сред Украйна и Русия в този момент
Още преди формалното начало на новата власт във Вашингтон екипът на Тръмп даде да се разбере, че ще работи интензивно за допустимо най-скорошно започване на преговорния развой.
Марко Рубио, бъдещият държавен секретар в екипа на Тръмп, съобщи пред Сената на САЩ: " Важно е всички да бъдат реалисти. Трябва да има отстъпки - от страна на Руската федерация, само че и от страна на украинците. Важно е също по този начин да има известно равновесие сред двете страни ".
Според него, спорът сред Украйна и Русия е измежду тези, които имат " исторически корени " и " ще изисква доста комплицирана дипломация и упорита работа ". " Въпреки всичко това, този спор би трябвало да завърши ", сподели Рубио.
Желанието за бързо започване на договаряния е главната смяна в досегашния курс на Съединени американски щати, уверен е Доминик Толксдорф, откривател в Германския съвет за външна политика и специалист по политиката на Съединени американски щати и трансатлантическите връзки. " Администрацията на Байдън в никакъв случай не е заявявала ясно по кое време би трябвало да стартират договарянията, само че постоянно е подчертавала, че е необходимо Украйна да бъде сложена в мощна позиция за мирните договаряния, което, несъмнено, е безусловно вярно и е позиция и на европейците ", споделя специалистът.
Толксдорф въпреки всичко не вижда " нищо отрицателно " във обстоятелството, че Тръмп упорства за начало на договарянията, само че акцентира, че всичко зависи от техните условия.
Чарлс Купчан, професор по интернационалните връзки в университета в Джорджтаун, и Майкъл Фроман, ръководител на Съвета за външни връзки на Съединени американски щати, са уверени, че Вашингтон би трябвало да признае резултатите от мирните договаряния сред Украйна и Русия единствено в случай че те доведат до " суверенна и сигурна Украйна ”. " Всеки различен резултат би бил сериозна опасност за интернационалните ползи на Съединени американски щати и за имиджа на Тръмп като световен политически водач ", се споделя в публикация на „ Project Syndicate “.
Дългосрочната поддръжка за Киев е в полза на Тръмп
Устойчивото помирение във войната на Русия против Украйна изисква дълготрайни гаранции за това, че Вашингтон ще поддържа Киев, уверени са Купчан и Фроман. " Ако защитата на Украйна се срине, фрагментите с съветски войски, които завземат от ден на ден територии или даже влизат в Киев с танкове, могат да унищожат очакванията на Тръмп да остане в историята като популярен миротворец. Тогава е по-вероятно той да преживее своята версия на Афганистан ", уверени са двамата специалисти. Хаотичното евакуиране на американските войски от Афганистан през август 2021 година нанесе обилни вреди на имиджа на Джо Байдън на интернационалната сцена.
Въпреки това, всевъзможни прогнози за това по какъв начин тъкмо ще се държи Тръмп след идването си на власт и дали ще ускори или в противен случай - ще отслаби поддръжката си за Украйна, към този момент са спекулативни, уверен е Толксдорф.
В същото време той е податлив да счита, че ще бъде открит формат на договаряния с посредничеството на трети страни - да вземем за пример от арабските страни или Турция. " Не е ясно до каква степен сполучливи ще бъдат сходни договаряния. Въпреки това Тръмп най-малко ще може да каже, че се пробва да постави завършек на войната ", отбелязва специалистът.
Планът на Кийт Келог за Украйна е настоящ и през днешния ден
През април предходната година Кийт Келог взе участие в основаването на проект за преустановяване на войната в Украйна, създаден от близкия до Тръмп Институт за политика " Америка преди всичко ". Целта на този проект е да насърчи Украйна и Русия да стартират мирни преговори възможно най-скоро, като се употребяват разнообразни лостове за въздействие. В проекта е планувано, в случай че Украйна не пожелае да взе участие в договарянията, да рискува тотално прекъсване на американската военна помощ. А в случай че Русия се окаже спирачка – да бъде застрашена, че Вашингтон ще усили доста помощта за Украйна.
Според Доминик Толксдорф това е проектът, който Доналд Тръмп Доналд Тръмп - американски предприемач и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 година в нюйоркския ще се опита да следва от началото на президентския си мандат.
Украйна към този момент показва подготвеност за мирни договаряния, само че към момента не е ясно каква ще бъде позицията на Русия. " Руската страна не дава да се разбере дали ще взе участие в договарянията и какъв брой градивно ще бъде нейното присъединяване, както и дали Путин ще е подготвен да отстъпи от оптималните си искания и по кое време ", добавя специалистът.